0
03134452700

معرفی خانه نوآوری

همان‌طور که می‌دانیم، لازمه شکل‌گیری اقتصاد مبتنی بر دانش و نوآوری، شکل‌گیری اکوسیستمی شامل اجزای مختلف پشتیبان نوآوران و کارآفرینان است. یکی از پلتفرم‌‌های رو به افزایش در جهان، مراکز نوآوری و کارآفرینی مرتبط با دانشگاه‌ها است. رسالت این مراکز شناسایی و آموزش دانشجویان مستعد کارآفرینی و فن آفرینی، توانمندسازی و هدایت آنان در جهت پرورش ایده‌‌های خام و تسهیل و شتاب دهی به شکل‌گیری استارتاپ و رشد سریع شرکت نوآور – فناور آن‌هاست. ایجاد محل و پاتوقی برای دانشجویان، علاقه‌مندان و مخاطبان حوزه استارتاپی، زمینه استفاده از ایده‌‌های صاحبان فکر در حوزه‌‌های نوآورانه و فناورانه را فراهم می‌آورد. به نظر می‌رسد پیش از هرگونه پالایش اطلاعاتی، دسته‌بندی و انتخاب از میان طرح‌‌های موجود، فراهم نمودن شرایطی که سبب ایجاد کلونی‌‌های نخبگانی گردد و در آن افراد بتوانند آزادانه به فعالیت‌‌های خلاقانه بپردازند، ضریب اطمینان برای شکل‌گیری طرح‌‌های برتر و سرمایه‌گذاری در این حوزه را بالا خواهد برد. با توجه به اینکه کانون تولید ایده‌‌های خلاقانه و افکار برتر محیط دانشگاه‌‌ها و عموماً دانشجویان و یا تازه فارغ‌التحصیلان می‌باشند. ایجاد محلی برای تعامل با این قشر به صورتی که انگیزه کافی از سمت ایشان برای حضور در این محل فراهم نماید؛ کمک شایانی برای نیل به این مطلوب خواهد بود. بر این اساس و با عنایت به ظرفیت‌‌های بالقوه شهر اصفهان، خانه نوآوری می‌تواند ضمن ارائه خدمات به دانشجویان و مخاطبان برای حضور در این مرکز و کمک به آن‌‌ها در تعریف و اجرای طرح‌‌ها و ایده‌‌‌های خلاقانه، محلی برای برپایی رویداد‌‌های مختلف کارآفرینی و استارتاپی از جمله برگزاری استارتاپ ویکند‌‌ها، کمپ‌‌‌های نوآوری، جلسات هم‌اندیشی و … تعریف کند که افق میان‌مدت تبدیل به مرکز غیر رسمی حضور و پاتوق مخاطبین این حوزه گردد. خانه نوآوری، با قرار گرفتن در حلقه‌‌های اول اکوسیستم، از طریق هدایت نخبگان و متخصصان به کارآفرینی و کمک به ایشان جهت شکل دادن ایده‌‌های نوآورانه و راه‌اندازی کسب‌وکار مبتنی بر فناوری و نوآوری، نقش پیشران در توسعه اکوسیستم را بازی می‌کند. از سال ١٣٩۶ خانه نوآوری در تهران برای رشد و ایجاد تجربه “خلق تفکر کارآفرینی” و ارزش آفرینی برای ذینفعان و فعالان تاسیس شده است. مجموعه خانه نوآوری با اتکا به شبکه منتورینگ برجسته و با سابقه در حوزه کسب‌وکار‌های نوپا و همچنین نیروی انسانی متخصص خود سعی در پیشبرد اهداف تعیین شده داشته است و در این خصوص با برگزاری رویداد و کارگاه‌‌ها، تیم‌سازی، ارائه خدمات مشاوره و استقرار تیم‌‌های استارتاپی و تامین سرمایه اولیه برای تیم‌‌های عضو، سعی در رشد آن‌ها داشته که تاکنون خانه نوآوری تهران با جذب و آموزش بیش از ١٣٠ نفر از علاقه‌مندان تحت عنوان استارتاپی، گام‌‌های مهمی در این زمینه برداشته است.  

اهداف خانه نوآوری اصفهان

– شناخته شدن به‌عنوان ‌هاب کارآفرینی در حوزه‌‌های محتوا، زنجیره بلوکی و هوش مصنوعی از طریق ایجاد پاتوق دائمی حضور کارآفرینان، نخبگان، متخصصان، سرمایه‌گذاران و فن آفرینان اصفهان – ترغیب، هدایت و کمک به دانشجویان، نخبگان و استعداد‌های برتر جهت ورود به عرصه کارآفرینی و ارزش‌آفرینی از نخستین مراحل، با رعایت سهولت و راحتی دسترسی مخاطبان به مشاوران و برنامه‌‌های خانه – توانمندسازی و ارتقای دانش و بینش کسب‌وکار نخبگان و دانشجویان – تسهیل شکل‌گیری، رشد و تکامل ایده‌های کارآفرینانه از نقطه صفر تا تکمیل ایده در حدّ ارائه ایده به شتاب‌دهنده‌ها و یا سرمایه‌گذاران از طریق تأمین فضای کار، تسهیل دسترسی نخبگان به متخصصان و مشاوران و ارائه مشاوره‌‌های کسب‌وکار مستمر به دانشجویان صاحب ایده – افزایش ورودی شتاب‌دهنده‌ها و مراکز حامی کارآفرینان و استارتاپ‌ها – بهبود کیفیت تیم‌‌های استارتاپی و افزایش احتمال موفقیت آن‌ها

تفاوت خانه نوآوری با شتاب‌دهنده‌ها

با توجه به برخی شباهت‌‌ها بین خانه نوآوری و شتاب‌دهنده‌ها، لازم است تفاوت خانه با شتاب‌دهنده‌ها تصریح شود. ورودی شتاب‌دهنده‌ها تیم‌‌های دارای ایده کسب‌وکاری مشخص و مدل کسب‌وکار مرتبط با آن ایده است. از آنجا که هدف اصلی شتاب‌دهنده‌ها، کسب سود از طریق سرمایه‌گذاری و هدایت تیم‌‌ها است، تیم‌‌های استارتاپی با دقت بالایی قبل از پذیرش در شتاب‌دهنده مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. اما ورودی خانه نوآوری، نه لزوماً تیم، بلکه افراد هستند. ایده‌‌های افراد یا تیم‌‌های مراجعه کننده به خانه، می‌تواند ایده کاملاً اولیه و خام باشد و در نتیجه ارائه مدل کسب‌وکار برای ایده نیز ضروری نیست. حتی افراد بدون داشتن ایده هم می‌توانند مخاطب خانه باشند، این افراد با حضور در برنامه‌‌های مستمر خانه و رفت و آمد به پاتوق کارآفرینان و نوآوران به مرور به فضای کارآفرینی عضوی از تیم‌های حاضر در خانه نوآوری شوند. هدف خانه، نه تنها شتاب دهی به رشد استارتاپ‌ها، بلکه ایجاد و شکل‌دهی ایده‌ها و تیم‌های نوآورانه و فناورانه است و این مهم نه از یک تیم استارتاپی دارای مدل کسب‌وکار، بلکه از فرد فرد نخبگان و افراد مستعد همچنین با توجه به فعالیت تخصصی خانه نوآوری در دو حوزه محتوا و زنجیره بلوکی در هر کدام از این حوزه‌‌ها فردی به عنوان متولی اصلی وجود خواهد داشت که محوریت فعالیت‌ها را بر عهده بگیرد، در واقع خانه نوآوری زیرساخت ایده پروری، تشکیل و توسعه تیم تا به وجود آمدن استارتاپ و تثبیت آن را در اختیار این افراد محوری قرار می‌دهد و این افراد هدایت کسب‌وکارهای هر حوزه را بر عهده می‌گیرند. به عبارت ساده‌تر ورودی‌‌های خانه نوآوری که افراد مستعد و علاقه‌مند و تیم‌های تازه شکل گرفته هستند که پس از طی فرآیند‌های شکل‌گیری و پیش شتاب دهی، به خروجی تبدیل می‌شوند. خروجی‌‌های خانه نوآوری را می‌توان ورودی مراکز شتاب دهی و صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر در نظر گرفت. لازم به ذکر است مجموعه خانه نوآوری با توجه به شرایط، امکان ارائه خدمات شتاب دهی به تیم‌‌های برگزیده را نیز داراست.

راه‌‌های ارتباطی

Instagram: https://www.instagram.com/isfahaninnovation/

Email: isfinnohouse@gmail.com

Mobile:09387097231

آدرس: خیابان شهید مطهری خیابان صائب بن بست عندلیب (شماره ۱۲)، انتهای بن‌بست، خانه نوآوری اصفهان
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =