برای ثبت نام درنوجوان کارا لطفاً روی نوار کلیک کنید
0
09370261411

چگونه تبدیل به یک طراح مد و لباس موفق بشویم؟

شغل طراحی مد و لباس و همه اطلاعاتی که برای ورود و موفقیت دراین شغل به آن احتیاج دارید از جمله روند کار، چالش‌ها، درآمد، و... در شغل طراحی مد و لباس بررسی می‌گردد.

فهرست مطالب

چگونه تبدیل به یک طراح مد و لباس موفق بشویم؟

طراحی مد و لباس یکی از مشاغل پر طرفدار در بین افرادی است که به هنر علاقه دارند. اگر شما فردی خلاق هستید و همیشه فکر و ذهنتان پر از ایده‌های نو و جدید هست، احتمالاً بتوانید در شغل طراحی لباس موفق باشید. البته یکی دیگر از ملزومات موفقیت در این شغل علاقه به موضوعاتی مانند هنر، طراحی، مد، لباس و… است.

ما در این مقاله شما را با جزئیات دقیق شغل طراحی لباس آشنا می‌کنیم تا بتوانیم به شما برای انتخاب شغل مورد علاقه تان کمک کرده باشیم.

طراحی مد و لباس چیست؟

طراحی مد و لباس به هنر به کارگیری خلاقیت و ایده‌های نو در انتخاب پارچه، رنگ، مدل‌ها، نوع دوخت و برش گفته می‌شود. قطعاً در کار طراحی لباس باید به فرهنگ و آداب و رسوم جامعه‌ای که برای آن مدل طراحی می‌شود نیز، توجه کافی داشت. به هنرمندانی که در این زمینه فعالیت دارند طراح مد و لباس گفته می‌شود. مد یا سبک و استایل پوشش هر فرد، شخصیت و جایگاه اجتماعی آن فرد را رقم می‌زند پس می‌توان فهمید که طراحی مد و لباس جایگاه ویژه‌ای در میان مشاغل اجتماعی دارد.

توانایی‌ها و استعدادهای لازم برای ورود به شغل طراحی مد و لباس

برای ورود به شغل طراحی لباس مانند همه‌ی مشاغل نیاز هست که یک سری استعداد و پیش زمینه‌هایی در افراد وجود داشته باشد:

روند کاری یک طراح مد و لباس

آشنایی با مراکز آموزشی طراحی مد و لباس

برای تبدیل شدن به یک طراح لباس موفق قطعاً لازم است که دوره‌های آموزشی طراحی مد و لباس را گذرانده باشید. برای تحصیل در این رشته و یا گذراندن دوره های آموزشی طراحی مد و لباس از دو روش می‌توان اقدام کرد:

آینده شغلی یک طراح مد و لباس چگونه است؟

می‌توان گفت شغل طراحی لباس یکی از شغل‌های کاربردی و پر درآمد در سطح جهان است. حتماً شما هم از گسترش دنیای مد و لباس در سال‌های اخیر اطلاع دارید. در دنیای امروز مردم اهمیت زیادی به پوشش و لباس خود م‌یدهند و علاقه زیادی به تنوع دادن در این زمینه دارند، این یکی از دلایل گسترش شغل طراحی لباس در سطح ایران و جهان شده است.

با اینکه ایران هم پای مد جهان پیش نرفته است اما می‌توان گفت طراحان کاربلد و حرفه‌ای زیادی در ایران فعالیت می‌کنند که اکثر آن‌ها صاحب برندهای شخصی خود هستند.

کسانی که در رشته طراحی لباس تحصیل کرده‌اند و یا این کار را در آموزشگاه‌های آزاد یاد گرفته‌اند می‌توانند در مزون‌ها، تولیدی‌ها، شرکت‌های تولید پوشاک، کیف و کفش فعالیت کنند. همچنین این افراد می‌توانند در صورت داشتن علاقه و سرمایه، کارگاه خودشان را راه‌اندازی کنند و کم کم برند خوشان را در این زمینه به ثبت برسانند.

یکی دیگر از فرصت‌های شغلی در این زمینه آموزش دروس مختلف رشته طراحی لباس در هنرستان‌ها، دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌های آزاد است.

متوسط درآمد طراح مد و لباس در ایران و جهان

صنعت طراحی لباس با توجه به استقبال گسترده‌ای که از آن شده و با توجه به نیاز دنیا به این شغل، یکی از شغل‌های پر درآمد در سطح دنیا محسوب می‌شود.

افرادی که در این رشته شروع به کار می‌کنند اکثرا ابتدا به عنوان کارآموز(https://en.m.wikipedia.org/wiki/The_Intern_(2015_film)) باید در شرکت‌های تولید لباس کار کنند و قطعاً در دوران کار آموزی خود حقوق چندانی ندارد اما بعد از یادگیری کار می‌توانند حقوق ثابت و قابل توجهی را از صاحب کار خود دریافت کنند و یا اینکه با توجه به توانایی‌های خود، کارآگاه شخصی خود را در راه اندازی کنند.

به طور متوسط افرادی که در شرکت‌های تولید و طراحی لباس به صورت کارمند به فعالیت می‌پردازند، درآمدی در حدود ۴ تا ۱۰ میلیون تومان به صورت ماهیانه دارند و افرادی که خودشان صاحب کار هستند و برای خودشان فعالیت می‌کنند درآمدی در حدود ۸ تا ۵۰ ملیون در ماه با توجه به گستردگی کارشان خواهند داشت. البته باید این موضوع را هم در نظر گرفت که صاحبان مشاغل در بعضی از ماه‌ها ممکن است کمتر کار کنند و یا اینکه اصلاً کار نکنند و حتی متضرر هم بشوند.

چالش‌های شغلی طراحان مد و لباس

متاسفانه درصد زیادی از جامعه ما افرادی با میزان درآمد کم و متوسط هستند، قطعاً این فراد نمی‌توانند لباس‌های گران و خاص را خریداری کنند. پس طراحان لباس باید این نکته را در نظر بگیرند و لباس‌هایی را طراحی کنند که در حین مطابق بودن با آخرین مدهای دنیا، قیمت معقول و منطقی داشته باشد تا افراد بیشتری بتوانند آن‌ها را خریداری کنند.

افراد پر درآمد جامعه نیز میل زیادی به خریدن لباس از برندهای مطرح دنیا دارند که این موضوع برای طراحان لباس داخلی چندان خوشایند نیست. پس بهتر است طراحان داخلی این موضوع را در نظر بگیرند و ايده‌ها و طرح‌های خود را مطابق با آخرین trend  های دنیا طراحی کنند‌ تا دامنه مشتریان خود را گسترش دهند.

یکی دیگر از چالش‌های طراحان در ایران قانون کپی رایت است که به درستی اجرا نمی‌شود و به محض ورود طرح به بازار از آن کپی می‌کنند. توصیه می‌شود از اقدامات قانونی برای ثبت طرح مورد نظر طراحان استفاده کنید تا حقوق خود را حفظ نمایید.

پرسش و پاسخ

    پاسخ: با  نرم افزارهای مختلفی می‌توان در این رشته کار کرد برای نمونه نرم افزار Gemini   برای طراحی الگو و سایز کاربرد دارد و نرم افزار opitex   برای شبیه سازی لباس به کار می‌رود.

پاسخ: تعدادی از این توانایی‌ها  در طول تحصیل در رشته طراحی مد و لباس آموزش داده می‌شود اما لازمه‌ی ورود به این رشته داشتن استعداد های نامبرده است که قابل آموزش نیستند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × پنج =