0
09370261411

جمعه 22 مرداد با اخبار استارتاپی این هفته همراه باشید

1-دیوار به‌عنوان دومین برنامه پر نصب ایرانیان در سال 99 معرفی شد!

یکشنبه این هفته گزارش سال 99 دیوار منتشر شد. دیوار در گزارش خود می‌گوید: تاکنون 44 میلیون گوشی یکتا، اپلیکیشن دیوار را روی گوشی خود بازکرده‌اند. در سال 99 تعداد 5/18 میلیون کاربر در دیوار آگهی گذاشته‌اند که نسبت به سال 98 میزان 38 درصد افزایش داشته است. تعداد نصب دیوار پس از اپ کافه بازار، آن را به دومین برنامه پر نصب روی گوشی ایرانیان بدل کرده است. در سال 99 در حدود 130 میلیون آگهی روی پلتفرم دیوار منتشرشده که نسبت به سال قبل آن 31 درصد رشد داشته و روزانه بیش از 350 هزار آگهی در دیوار منتشرشده است. در گزارش دیوار آمده بیش از 41 میلیارد بازدید یکتا از آگهی‌ها در سال 99 انجام‌شده است. بر اساس گزارش ارزش معاملات خودرو در تهران به‌واسطه دیوار رقم 27 هزار میلیارد تومان در سال 99 برآورد شده است. شهرام شاهکار مدیر ارشد اجرایی دیوار در مراسمی به بهانه رونمایی از گزارش سال گفت: تنها 22 یا 23 درصد از کل معاملات انجام‌گرفته در بازار خودرو به‌صورت آنلاین انجام می‌شود و این بازار ظرفیت بسیار زیادی برای رشد و توسعه در فضای آنلاین دارد.

2- جاباما به دلیل فعالیت غیرقانونی به مدت یک ماه تعلیق شد.

این هفته مدیران علی‌بابا خبر دادند که سایت جاباما که با مجوز بند ب علی‌بابا شروع به فعالیت درزمینه اقامتگاه گردشگری کرده بود نامه‌ای از وزارت میراث فرهنگی کشور دریافت کرده که در آن به تعلیق یک‌ماهه جاباما اشاره‌شده است. در این نامه علت تعلیق اجاره اماکن گردشگری و اقامتگاه‌های فاقد مجوز اعلام‌شده است. احمد ایزد پور مدیرعامل جاباما در این رابطه گفت: ما با این نامه مخالف و آماده گفتگو و مذاکره هستیم تا مشکل برطرف شود.

3-ازاین‌پس کاربران می‌توانند از طریق مایکت به‌صورت رایگان فیلم و سریال تماشا کنند.

این هفته مایکت خبر داد به‌تازگی امکان تماشای رایگان فیلم و سریال را در نسخه جدیدش در دسترس کاربران قرار داده است. بنابر اعلام مایکت این استور بیش از 350 هزار برنامه و بازی و بیش از 10 میلیون کاربر فعال ماهانه دارد.

4-داروخانه‌ها همکاری خود را با پلتفرم فروش آنلاین دارو قطع کردند.

اخیراً بسیاری از داروخانه‌ها به دلیل همکاری با پلتفرم‌های فروش آنلاین دارو نظیر اسنپ دکتر تهدید و از این کار منع شدند. محمد خلج مدیرعامل اسنپ این هفته در توییتر به این موضوع واکنش نشان داد و انتقاد کرد. برخی داروخانه‌ها به دلیل فشارهایی که به آن‌ها از سوی برخی نهادها آمده علی‌رغم میل باطنی خودشان مجبور به  قطع همکاری با این پلتفرم شدند.

5-اسنپ از طرح نیکوکاری خود برای دانش آموزان کم برخوردار رونمایی کرد.

سه‌شنبه دومین طرح نیکوکاری اسنپ با عنوان حمایت از تحصیل دانش آموزان کم برخوردار سیستان و بلوچستان آغاز شد. کاربران اسنپ می‌توانند با امتیازاتی که به‌واسطه استفاده از سرویس‌های مختلف سوپر اپ آن به دست می‌آورند بدون پرداخت وجه نقد در این کار خیر مشارکت کنند.

6- شرکت جوانه به‌عنوان یک سرمایه‌گذار تازه‌نفس روی استارتاپها وارد میدان شد.

پنج‌شنبه هفته گذشته هلدینگ هزاردستان در مراسمی آنلاین با حضور مدیران ارشد خود شرکت تازه تأسیس جوانه را معرفی کرد که قرار است روی استارتاپها سرمایه‌گذاری کند. نیما نامداری مدیرعامل جوانه در این مراسم گفت: ایده‌های موردنظرشان را در سایت مجموعه معرفی کردند و محدودیتی در پذیرش ایده‌ها به‌منظور سرمایه‌گذاری ندارند. به گفته مدیران هزاردستان جوانه باهدف کمک به رشد بیشتر گروه و نیز تمرکز روی محصولات فعلی هزاردستان در کنار سرمایه‌گذاری روی استارتاپها تشکیل‌شده است. جوانه تاکنون روی دو استارتاپ دیتا آرت و سازیتو سرمایه‌گذاری کرده است.

7-استارتاپ اتاقک وارد بازار سرمایه‌گذاری در حیطه گردشگری شد.

سه‌شنبه این هفته خبر رسید استارتاپ اتاقک توسط فینووا جذب سرمایه کرده است. آریانا افشار مدیرعامل فینووا در ارتباط با این سرمایه‌گذاری گفت: با توجه به شرایط موجود ما به دنبال سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری بودیم و اتاقک نیز یکی از بازیگران اصلی این حوزه است. ضمن اینکه خدمات اتاقک در آینده می‌تواند برای مواردی مانند باشگاه مشتریان یا ارزش‌افزوده در محصولات پورت فوی شرکت تجارت الکترونیکی ارتباط فردا و بانک آینده نیز مورداستفاده قرار گیرد.

8-طبق اعلام بیمه مرکزی تاکنون 18 استارتاپ موفق به دریافت مجوز از این نهاد شده‌اند.

در پی بخشنامه جنجالی ماه گذشته بیمه مرکزی نسبت به غیرقانونی دانستن فعالیت استارتاپهای حوزه بیمه و لزوم دریافت مجوز از آن نهاد اعتراضات گسترده‌ای از سوی فعالان استارتاپی ایران ابراز شد. این هفته بیمه مرکزی در واکنش به این اعتراض‌ها طی نامه‌ای اعلام کرد که بیمه مرکزی ضوابط خود را از سال 96 ابلاغ کرده و در سال 98 نیز آن را تسهیل بخشیده است. بیمه مرکزی همچنین اظهار داشته که تاکنون 18 استارتاپ موفق به دریافت مجوز از این نهاد شده‌اند.

9-ازاین‌پس سازمان تأمین اجتماعی به مدت 6 ماه تمامی خدمات خود را به‌صورت غیرحضوری انجام می‌دهد!

این هفته خبر رسید سازمان تأمین اجتماعی موظف شده تا در یک بازه زمانی شش‌ماهه کلیه خدمات خود را به‌صورت غیرحضوری و الکترونیکی ارائه کند. پس از گذشت شش ماه فقط خدماتی که به‌هیچ‌وجه به شکل برخط قابل‌ارائه نیستند در شعب و کارگزاری‌های این سازمان ارائه می‌شوند. همچنین طبق مصوبه جدید سازمان تأمین اجتماعی افراد و شاغلان فضای مجازی می‌توانند محل سکونت خود را به‌عنوان محل کارگاه معرفی کنند و برای آن کد کارگاه دریافت کنند.

10- رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس از تدوین طرح لغو اصل 85 شدن طرح صیانت خبر داد.

این هفته خبر رسید افزایش انتقادها و اعتراض‌ها به طرح صیانت موجب شده تا نمایندگان مخالف این طرح مسکوت ماندن آن را در مجلس پی گیری کنند. مجتبی توانگر رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس از تدوین طرح لغو اصل 85 شدن طرح صیانت توسط حدود 20 نفر از نمایندگان و تقدیم آن به هیئت‌رئیسه مجلس خبر داد. اما در نشست علنی مجلس سه‌شنبه 19 مرداد در مجلس شورای اسلامی رسیدگی طرح صیانت در اصل 85 قانون اساسی بررسی شد و با 130 رأی موافق، 121 رأی مخالف و7  رأی ممتنع حکم 262 نماینده حاضر مجدداً این طرح به کمیسیون مشترک طبق اصل 85 قانون اساسی سپرده شد. مجید نصیرایی سخنگوی کمیسیون فرهنگی اعلام کرد که به‌احتمال‌زیاد بررسی طرح صیانت به بعد از رأی اعتماد به وزرا موکول شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =