0
09370261411

مصاحبه با خانم نرگس هادیان، کارآفرین برتر در زمینه پرورش گل و گیاه

1. داستان کار شما از کجا شروع شد؟ چه چيزي باعث شد که این حوزه را انتخاب کردید؟

  1. همیشه در نظر داشتم که کار دیگری به‌غیراز شغلی که دارم راه بیندازم. چند سالی مدیریت مجموعه باغ بانوان را بر عهده داشتم و هر صبح که وارد باغ می‌شدم، انگار وارد بهشت شده بودم و روحم تازه می‌شد. خیلی از اوقات قلمه زدن و کاشت گیاهان باغ را به‌صورت دلی انجام می‌دادم و هرچند که کار کوچکی برای باغ بانوان بود، اما عشقی که به گل‌ها نشان می‌دادم، برای همه تعجب‌برانگیز بود.

    آرام‌آرام متوجه شدم که گل‌ها و یا به‌طورکلی گیاهان باعث جلای روح و روانم می‌شوند و می‌توانم در همین حوزه، کسب‌وکاری را برای خودم راه بیندازم. برمبنای همین تصمیم در یک دوره نگهداری از گیاهان آپارتمانی در فنی حرفه‌ای شرکت کردم و موفق به دریافت این دوره شدم. بعد از اتمام دوره تازه به فکر پیدا کردن وجه تمایزی بین خودم و دیگران شدم. ازآنجایی‌که دخترم هم در رشته هنر تحصیل می‌کرد و خودم هم حس می‌کردم در این زمینه می‌توانم خلاق باشم، صفحه مجازی گلبن را ساختم و بعد با همکاری خواهرزاده‌ها و دخترم توانستیم با ایده‌های نو و تازه، ‌وارد دنیای شلوغ سوشال مدیا شویم.

  2.  

2. چرا وارد این حوزه شدید؟ چطوری متوجه شدید این حوزه با روحیات شما سازگار است؟

از حدود سال 1380 چه در محل کار و چه در خانه، هر زمان که وقت پیدا می‌کردم مرتباً درگیر گل و گلدان‌ها می‌شدم و این برای من درگیری شیرینی بود. همیشه در صفحات مجازی تصاویر گل‌ها را جستجو می‌کردم و عکس پس‌زمینه کامپیوترم از زمانی که به خاطر دارم، عکسی ازگل‌ها بوده است. حتی زمانی که به خاطر پستی بلندی‌های معمول زندگی، دچار تنش و بی‌حوصلگی می‌شدم، دیدن گل‌ها و یا حتی عکسشان باعث آرامشم می‌شد و به نظرم همین آرامش کافی بود تا متوجه بشوم این همان کاری است که می‌توانم برای دل خودم انجام بدهم و از آن لذت ببرم.

3. ریشه‌های علاقه‌مندی شما در کجاست؟

می‌تواند ریشه‌های پیدا و پنهان زیادی در خودآگاه و ناخودآگاهم داشته باشد. از زمانی که خاطرم هست، مادرم هم به گیاهان توجه و علاقه زیادی نشان می‌داد و مشغول عوض کردن گلدان یا کاشت سبزی و گل در باغچه خانه بود. در خانه پدری کنار حوضی که دورتادور آن پر از شمعدانی بود، درخت گیلاسی بود که همیشه محل بازی من بود و انگار بازی در کنار درختان حیاط خانه پدری و یا گل بازی‌های زیر درخت آلبالو انس و ارتباط من با طبیعت را در همان کودکی مستحکم کرده بود. حتی در همین سن و سال زمانی که در حال پیاده‌روی هستم و یا رانندگی می‌کنم ،چشمم به گیاهان درون بالکن‌ها و یا گل‌های کنار اتوبان است و از دیدنشان حس و حال خوبی می‌گیرم.

4. کار خودتان را از کجا شروع کردید؟ (جرقه اولیه کسب‌وکار شما)

نمی‌توانم نقطه مشخصی را برای شروع کسب‌وکارم در نظر بگیرم اما از زمانی که مدرک گیاهان آپارتمانی را گرفتم، تصمیم به شروع کردن کاری در این حوزه داشتم، ولی ایده دقیق و روشنی در ذهنم نبود. بعد از اتمام دوره، شروع به کاشت و قلمه زدن گل و ساخت تراریوم برای اقوام و آشنایان کردم و بعد از مدتی گلبن را تأسیس کردم.

5. سرمایه اولیه را از کجا تأمین کردید؟

سرمایه اولیه در حدود 4 میلیون تومان بود که برای طراحی لوگو و خرید اولیه گل و گلدان هزینه شد. حقیقتاً سال‌ها بود مقداری از حقوقم به‌صورت خودکار به‌حساب قرض‌الحسنه‌ای انتقال داده می‌شد و بعداً توانستم از این قرض‌الحسنه حدود 8 میلیون تومان وام بگيرم.

6. چالش‌های کاری شما چه چيزهايي بوده؟ چه فراز و نشیب‌هایی را طی کردید؟

چالش‌های زیادی داشتیم. در ابتدا در مورد مسائلی مانند چگونگی تأمین گیاه، قیمت بالای گیاهان، نحوه ارتباط گرفتن با فروشنده‌ها و ورود در گلخانه‌هایی که محیط‌هایی کاملاً مردانه هستند، حمل‌ونقل و انتقال گل‌ها و… روبه‌رو شدم اما با توجه به تجربه و تحقیقات و آزمون‌ و خطاهای بسیار توانستم این مسائل را پشت سر بگذارم.

7. چه مدت هست در این حوزه فعالیت می‌کنید؟

شروع پیج از 16 مردادماه 98 بود ولی یک سال قبل از آن‌هم در کش‌وقوس چگونگی شروع کار و بررسی جوانب کار بودم.

8. ابزارها و بسترهای تبلیغاتی و بازاریابی شما چیست؟

فکر می‌کنم قوی‌ترین و اصلی‌ترین ابزار من، نقل سینه‌ به ‌سینه و معرفی توسط اشخاص بوده است. اولین مشتری‌های من از اقوام و نزدیکان و همکاران من بودند و کم‌کم تعامل زیادی با مخاطبین درون اینستاگرام برقرار کردم و تا الآن که در حدود 41 هزار دنبال کننده در اینستاگرام دارم، ارتباط نزدیک و مؤثری باهم داریم. روزانه به حدود 200 دایرکت و کامنت پاسخ می‌دهم وسعی‌ام بر این است که این ارتباط را حفظ کنم. به نظرم یکی از پارامترهای مؤثر، رفتار شوخ و صمیمی من چه در ویدئوها و چه در ارتباط با کاربران بود که باعث شد پست‌ها با تعداد بالا به اشتراک گذاشته شود. در ضمن سعی کردم بدون هیچ حاشیه‌ای در ارتباطاتم، خود واقعی‌ام را حفظ کنم.

9. درآمدتان چقدر است؟

 به سوددهی مناسبی در این زمینه رسیده‌ام.

10. چشم اندازه کاری شما چیست؟ قرار است به کجا برسید؟ چه افقی برای کارتان در نظر دارید؟ رسیدن ب چه نقطه‌ای برايتان مطلوب است؟

من به کاری فراتر از کسب‌وکار خانگی فکر می‌کنم و در نظر دارم بعد از بازنشستگی، کلینیکی برای گل و گیاهان تأسیس کنم که در آن بخش‌های مختلفی مانند آموزش، نگهداری، فروش و یا درمان گیاهان وجود داشته باشد، اما در همین راستا کارهای خاص و ارزنده‌ای مانند فروش گل و گلدان‌های خاص، اورژانسی برای گیاهان بیمار، آموزش نگهداری و درمان گیاهان مختلف و… داشته باشیم تا بتوانیم از وجود افراد با استعداد هم بهره‌مند شویم.

11. چه پیشنهادی دارید برای کسایی که در فیلد شما کار می‌کنند یا در آينده قرار است وارد حوزه شما بشوند؟ چه اشتباهاتی را نباید مرتکب شوند؟ چه کارهایی را حتماً باید انجام دهند؟

توصیه من این است که در ابتدا علاقه واقعی خود را پیدا کنید و بعد با علم بر سختی‌ها و مشکلات و مزایای هر کسب‌وکار، شروع به آموزش تخصصی در آن حیطه کنید. مسئله مهم دیگر، آن است که نحوه کار در شبکه‌های اجتماعی و چگونگی تولید محتوا را هم بیاموزید. من پس از شروع گلبن در ابتدا دوره تولید محتوا دکتر کاویانی را خریداری کردم و تمام نکات دوره آموزشی را موبه‌مو اجرا کردم؛ هرچند که آزمون ‌و خطاهای بسیاری را تجربه کردم ولی درنهایت نحوه تعامل بهتر را یاد گرفتم.

توصیه دوم من به افرادی که می‌خواهند کسب‌وکاری را شروع کنند، این است که با سرمایه کم شروع کنید و در ابتدا کسب‌وکاری را به‌صورت خانگی آغاز کنید و به‌قول‌معروف بی‌گدار به آب نزنید. گرفتن نیرو و شروع کار به‌صورت گسترده، کسب‌وکار شما را در معرض آسیب‌پذیری بیشتری قرار می‌دهد؛ بنابراین در ابتدای راه سعی کنید با اتکا به خودتان کار را جلو ببرید.

12. مهم‌ترین خاطره و تجربه شما در این مدت چه بوده است؟

خاطره‌های شیرین و زیادی با مخاطبانم دارم ولی یکی از شیرین‌ترین تجربه‌ها، زمانی است که سفارش گل و گلدان‌ها را به شهرهای دور و نزدیک می‌فرستم و بعد از رسیدن، رضایت خریدار را دریافت می‌کنم و مطمئن می‌شوم که راه درستی را انتخاب کردم.

13. چه کسانی حامی شما بودند؟ شریک تجاری در کسب‌وکار خود دارید؟

شریک تجاری ندارم و تمایلی هم به شروع شراکت ندارم.

14. رابطه شما با مخاطبینتان چطور است؟

اگر چنددقیقه‌ای در صفحه اینستاگرام من وقت بگذارید، خواهید دید که ارتباط و تعامل من و مخاطبینم بسیار صمیمی و نزدیک است و در درجه اول از خدا ممنونم که مسبب تمام این اتفاقات خوب بوده و هست و در درجه دوم همان‌طور که قبلاً گفتم، سعی‌ام براین بوده که بدون هیچ نقابی، خودم باشم و به نظرم همین باعث شکل‌گیری این ارتباط صمیمی شده.

15. ساختارهای دولتی چطور می‌توانند به توسعه کسب‌وکار شما کمک کنند؟

چون کسب‌وکار من کاملاً خانگی بود، ارتباطی با ساختارهای دولتی نداشته‌ام.

16. چقدر قوانین دولتی برای کسب و کار شما دست‌وپا گیر بوده است؟

چون هنوز در مرحله کسب‌وکار خانگی هستم، موانعی وجود نداشته اما قطعاً موانعی وجود دارد اما من مطمئنم می‌توانم همه موانع را به یاری خدا کنار بزنم.

شما عزیزان در صورت داشتن سوالات بیشتر از خانم نرگس هادیان، مي‌توانيد از طریق پیج اینستاگرام (golbon.houseplant)  با ایشان در ارتباط باشید.

شما نیز میتوانید کارآفرین برتر محله و یا شهر خود را که به به نوعی از موفقیت در کسب و کارهای خرد و متوسط دست پیدا کرده اند را به ما معرفی کنید تا داستان زندگی آن هارا روایت کنیم. اگر خود شما نیز کسب و کاری دارید که میتواند داستان جذابی داشته باشد، با ما در ارتباط باشید.فراموش نکنید سرگذشت هریک از این عزیزان، می‌تواند چراغ راه افراد بسیاری باشد.

راه های ارتباطی با ما:

از طریق دایرکت پیج توان 7 به نشانی tavan7.ir

تماس با شماره 09307759393 ( خانم امینی )

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =