0
09370261411

جمعه 16 آبان با اخبار استارتاپی این هفته همراه باشید

پادکست اخبار استارتاپی

این هفته مدیران دیجی‌کالا اعلام کردند: یک سوم فروش کل Marketplace دیجی‌کالا را فروشندگان خارج از تهران انجام می‌دهند و همچنین 50 درصد فروشندگان فعال آن‌ها نیز از خارج از تهران هستند. حمید و سعید محمدی (بنیان‌گذاران دیجی‌کالا) همچنین با اعلام آخرین آمارها گفتند که حدود 70 درصد فروش Marketplace دیجی‌کالا از نظر مالی از سوی سلرها (seller) انجام می‌شود. حمید محمدی همچنین عنوان کرد بیش از 90 درصد کالاهای فروخته شده به لحاظ تعداد در دیجی‌کالا را فروشندگان Marketplace تأمین می‌کنند.

یکشنبه شب علیرضا صادقیان در اکانت تویتر خود خبر داد: بعد از تعامل با گروه اسنپ و کنار گذاشتن اختلافات گذشته با همان اهداف و در موقعیت کاری جدید با عنوان “معاونت استراتژی گروه اسنپ” مشغول به کار شده است. کمی بعد او در مصاحبه‌ای گفت: رقابت همیشه وجود دارد؛ اما هیچ دشمنی همیشگی وجود ندارد. صادقیان، انتقادها به تصمیمش در شبکه‌های اجتماعی را احساسی خواند و تصریح کرد بیزینس معمولاً با منطق، استراتژی مذاکره و قانون جلو می‌رود و باید صلاح شرکت، سهامداران و البته سودآوری را در نظر گرفت. او گفت: ما به بیش از 50 سرمایه‌گذار مراجعه کردیم و کسی حاضر به سرمایه‌گذاری روی “چیلیوری” نشد. صادقیان در مورد شغل جدیدش عنوان کرد: در اسنپ یک هسته مرکزی وجود دارد که تصمیمات استراتژیک گروه را اتخاذ می‌کند. من در این حوزه به آن‌ها کمک می‌کنم تا در بحث سوپر اپلیکیشن چگونه پیش بروند.

این هفته کافه بازار خبر داد برای اولین بار در ایران مسابقه آنلاین بازی Sports را در همراهی با انجمن ورزش الکترونیک ایران برگزار خواهد کرد. به این منظور بازی کالاف دیوتی موبایل (call of duty mobile) انتخاب شده است. این رویداد در دو مرحله در روزهای 22 و 23 و 30 آبان برگزار خواهد شد و برندگان این رقابت آنلاین در بخش گروهی و فردی در مجموع 60 میلیون تومان جایزه از بازار دریافت خواهند کرد. هم اکنون بازار از 80 هزار بازی موبایلی اندرویدی میزبانی می‌کند.

این هفته خبر رسید شرکت اسنپ و شرکت عمران، آب و خدمات کیش برای راه‌اندازی تاکسی اینترنتی در جزیره کیش تفاهم‌نامه همکاری امضا کرده‌اند. ابوالفضل طیبی مدیرعامل شرکت عمران، آب و خدمات کیش درباره این همکاری گفت: تاکسی اینترنتی رقیب تاکسی تلفنی نیست. اسنپ اکنون در حدود 170 شهر بزرگ و کوچک از تمام 31 استان ایران حضور دارد و به زودی فعالیتش را در جزیره کیش آغاز خواهد کرد.

این هفته مانوئل اوهانجانیانس (مدیر عامل ایسمینار) گفت که آن‌ها توانسته‌اند در چند ماه گذشته رشد 10 برابری را تجربه و موفق به جذب راند دوم سرمایه شوند. بر اساس اظهارات او آن‌ها می‌خواهند با این جذب سرمایه جدید در کنار توسعه بازار خود به بازار کشورهای منطقه نیز وارد شوند. به گفته مدیرعامل ایسمینار در این مرحله سرمایه‌گذاری که توسط شرکت پیدایش صورت گرفته بیش از یک میلیارد تومان جذب سرمایه صورت گرفته و درصدی از سهام ایسمینار نیز در اختیار این شرکت قرار گرفته است.

در هفته‌ای که گذشت خبر رسید حساب پرداختی‌های ” شرکت زرین پال ” مسدود و حکمی مبنی بر توقیف اموال آن‌ها اعم از موبایل، ماشین و شماره تماس همراه صادر شد. به گفته مدیران زرین پال فعلا به طور موقت رفع مسئولیت صورت گرفته است. علت این اتفاق خرید یک کاربر از طریق پذیرنده این شرکت و سپس شکایت وی مبنی بر به سرقت رفتن کارت بانکی‌اش بوده؛ اما در پرونده نامی از زرین پال به عنوان متهم آورده نشده است. با این حال پلیس فتا در این پرونده بدون طی شدن فرایندهای رایج، حکم برای مسدودیت و توقیف اموال صادر کرده است.

این هفته خبر رسیدی لیتیوم (استارتاپ فعال در حوزه فناوری‌های نوین بیمه) از سوی چند شرکت بین‌المللی بیمه‌ای برای ارائه مدل کسب و کار خود و پیشنهاد مدل‌های همکاری انتخاب شده است. این استارتاپ با حضور در رویداد بین‌المللی Germany Tour از طریق اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان فرصتی پیدا کرد تا با شرکت‌ها و استارتاپهای بین‌المللی آشنا شود و پیشنهاد همکاری هم دریافت کند.

نمایندگان مجلس در حال بررسی طرحی جدید با عنوان “طرح حمایت از کاربران و خدمات فضای مجازی ” هستند. در این طرح، کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی تشکیل خواهد شد که بسیاری از وظایف بررسی و رگولاتوری فضای مجازی بر عهده این کمیسیون گذاشته می‌شود. ظاهراً مجلسی‌ها به دنبال گرفتن مسئولیت‌های وزارت ارتباطات و واگذاری آن به این کمیسیون جدید در شورای عالی فضای مجازی هستند.

این هفته خبر رسید تدوین ضوابط شرایط استفاده از رسانه در دستور کار سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوتی و تصویری فراگیر یعنی سانترا قرار گرفت. شرایط استفاده از رسانه در زمان عضویت هر دو سامانه صوتی و تصویری جزء مراحل ثبت نام به کاربران ارائه می‌شود.

دوشنبه رویداد جذب سرمایه استارتاپی در حوزه خودرو با حضور 5 استارتاپ این حوزه در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار شد.

این هفته بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و سازمان ناجا برای حمایت از تولید بازی و ارائه تسهیلات نظام وظیفه به بازی‌سازان تفاهم‌نامه‌ای را امضا کردند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + نه =